Здоров’я порожнини рота в літньому віці
Здоров’я порожнини рота невіддільне від загального стану здоров’я, але підтримувати здоров’я порожнини рота в літньому віці безумовно складно
Проблеми зі здоров’ям порожнини рота у літніх людей
Невилікуваний карієс.
Майже у всіх дорослих (96%) у віці 65 років і старше був карієс; 1 з 5 має невилікуваний карієс.
Захворювання ясен.
Високий відсоток літніх людей страждає на захворювання ясен. Близько 2 з 3 (68%) дорослих віком 65 років і старше страждають на захворювання ясен. 4
Втрата зубів.
Майже кожен п’ятий дорослий у віці 65 років і старше втратив усі свої зуби. Повна втрата зубів трапляється вдвічі частіше серед дорослих у віці 75 років і старше (26%) порівняно з дорослими у віці 65-74 років (13%). Відсутність зубів або носіння зубних протезів може вплинути на харчування, оскільки люди без зубів або із зубними протезами часто надають перевагу м’якій їжі, яка легко пережовується, а не таким продуктам, як свіжі фрукти й овочі.
Рак порожнини рота.
Рак ротової порожнини (рак порожнини рота і глотки) насамперед діагностують у літніх людей; середній вік під час постановки діагнозу становить 62 роки.
Хронічне захворювання.
Люди з хронічними захворюваннями, такими як артрит, діабет, хвороби серця і хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ), можуть бути більш схильні до розвитку захворювань ясен (пародонту), але вони рідше звертаються за стоматологічною допомогою, ніж дорослі без цих хронічних захворювань.
Карієс у пацієнтів похилого віку
- Міф: На карієс хворіють тільки школярі.
- Факт: Карієс може розвинутися в будь-якому віці.
Карієс – це проблема не тільки дітей. Він може виникнути доти, доки поки у вас є природні зуби. Зубний наліт – липка плівка з бактерій – може утворюватися на зубах. Зубний наліт виробляє кислоти, які з часом роз’їдають тверду зовнішню поверхню зуба й утворюють порожнину.
Небезпека загрожує навіть тим зубам, які вже мають пломби. Зубний наліт може накопичуватися під сколеною пломбою і спричинити новий карієс. А якщо ясна відійшли від зубів (так звана рецесія ясен), то оголені коріння зубів також схильні до карієсу.
Профілактика карієсу в літньому віці
- Використовуйте зубну пасту, що містить фтор. Фтор може запобігти карієсу, а також лікувати ранній карієс. Він однаково корисний як для дорослих, так і для дітей. Обов’язково чистіть зуби двічі на день.
- Регулярно користуйтеся зубною ниткою, щоб видаляти наліт із міжзубних проміжків.
- Відвідуйте стоматолога для планових оглядів. Якщо ви схильні до підвищеного ризику карієсу (наприклад, якщо у вас сухість у роті через ліки, які ви приймаєте), стоматолог або гігієніст повинен регулярно відвідувати лікаря.
- Користуйтеся ополіскувачем для порожнини рота в домашніх умовах.
Захворювання ясен у літньому віці
- Міф: Захворювання ясен – це просто частина процесу старіння.
- Факт: Можливо запобігти захворюванню ясен – воно не обов’язково має бути частиною не обов’язково бути частиною старості.
Захворювання ясен – це інфекція ясен і ясен, які утримують зуби на місці. Захворювання ясен розвивається, коли зубний наліт – липка плівка з бактерій – твердне і скупчується, утворюється уздовж і під лінією ясен. Цей наліт, званий зубним каменем або кальцифікатом, який неможливо видалити під час звичайного чищення зубів. Видалити його може тільки фахівець-стоматолог.
Захворювання ясен протікає у двох формах:
- Гінгівіт – легка форма, яка оборотна при дотриманні правил гігієни порожнини рота. При гінгвіті ясна червоніють, опухають і можуть легко кровоточити.
- Пародонтит – важча форма, яка може призвести до пошкодження м’яких тканин і кісток, що підтримують зуби.
За пародонтиту ясна відходять ясна відходять від зубів і утворюють простори (так звані “кишені”), у які потрапляє інфекція.
Якщо не проводити лікування, то кістки, ясна і тканини, що підтримують зуби руйнуються. Зрештою зуби можуть розхитатися, і їх доведеться видалити.
Профілактика захворювань ясен у літньому віці
Ось деякі заходи, яких можна вжити
- Чистіть зуби двічі на день (з використанням фторовмісної зубної пасти).
- Регулярно користуйтеся зубною ниткою, при цьому обов’язково (акуратно) проводьте ниткою нижче лінії ясен, щоб видалити зубний наліт до того, як він перетвориться на зубний камінь.
- Відвідуйте стоматолога для планових оглядів.
- Не паліть, не вживайте жувальний тютюн або нюхальний тютюн.
Сухість порожнини рота
- Міф: Сухість у роті – це природна частина процесу старіння. Вам просто потрібно просто навчитися з нею жити.
- Факт: Сухість у роті не є частиною процесу старіння як такого; важливо знайти причину сухості в роті.
Сухість у роті – це відчуття недостатньої кількості слини в роті.
До поширених причин сухості в роті у літніх людей належать побічні ефекти деяких лікарських препаратів і зневоднення. Сухість у роті може ускладнювати жувати, ковтати і навіть говорити. Відсутність слини також підвищує ризик розвитку карієсу або грибкових інфекцій у порожнині рота, оскільки слина допомагає утримувати шкідливі мікроорганізми. Слина допомагає стримувати розвиток шкідливих мікроорганізмів.
Важливо знати, що сухість у роті не є частиною процесу старіння сама по собі. Однак багато літніх людей приймають ліки, які можуть пересушувати порожнину рота.
Ось деякі причини сухості в роті:
- Побічні ефекти ліків.
- Слинні залози можуть виробляти менше слини. Ліки від підвищеного кров’яного тиску, депресії та проблем із контролем сечового міхура часто викликають сухість у роті.
- Зневоднення. Люди похилого віку більш схильні до зневоднення, ніж молоді люди.
- Променева терапія. Слинні залози можуть бути пошкоджені, якщо вони зазнають опромінення під час лікування раку.
- Хіміотерапія. Препарати, що використовуються для лікування раку, можуть зробити слину густішою, згущуватися, спричиняючи відчуття сухості в роті.
- Пошкодження нервів. Травма голови або шиї може призвести до пошкодження нервів, які повідомляють слинним залозам про необхідність виділення слини.
Куріння і стан порожнини рота в літньому віці
- Міф: Якщо ви не вживаєте жувальний тютюн, вам не варто турбуватися про рак порожнини рота і горла.
- Факт: Не тільки бездимний тютюн може збільшує шанси захворіти на ці види раку.
Ось що піддає ризику захворювань порожнини рота в літньому віці.
- Тютюн і алкоголь. Вживання тютюну в будь-якому вигляді, включно з палінням сигарет. Рясне вживання алкоголю також підвищує шанси розвитку захворювання. Причому вживання тютюну та алкоголю становить набагато більший ризик, ніж вживання тільки однієї з цих речовин.
- Деякі типи вірусу папіломи людини (ВПЛ). Хоча багато людей піддаються впливу ВПЛ у порожнині рота, організм зазвичай очищається від вірусу. Однак у деяких людей вірус не зникає, що піддає їх ризику раку горла.
- Вік. Імовірність розвитку раку порожнини рота і горла збільшується з віком з віком.
Більшість людей з цими видами раку на момент встановлення діагнозу перебувають у віці 55 років і старше.
Дуже важливо виявити рак порожнини рота та горла на ранній стадії, оскільки лікування найкраще допомагає, поки хвороба ще не поширилася. Біль може бути раннім симптомом захворювання. Тому будьте уважні до будь-яких змін у ротовій порожнині в роті, особливо якщо ви курите або п’єте.
Симптоми, коли потрібна допомога стоматолога
Якщо протягом більш ніж двох тижнів у вас спостерігаються будь-які з наведених нижче симптомів, обов’язково зверніться до стоматолога або лікаря:
- Болючість, роздратування, припухлість чи щільний наліт у роті, на губах чи горлі
- Білий чи червоний наліт у роті
- Біль у горлі чи відчуття, що щось застрягло у горлі чи захриплість
- Труднощі при жуванні, ковтанні або розмові
- Труднощі при русі щелепи чи мови
- Оніміння мови або інших ділянок порожнини рота
- Набрякання щелепи; у людей, що носять зубні протези, може виникнути відчуття, що протези стали незручними або не підходять за розміром
- Біль у вусі
Найчастіше ці симптоми не означають раку. Інфекція чи інша проблема можуть викликати самі симптоми. Однак важливо пройти тому, що якщо це рак, то його лікування буде більш успішним, якщо він виявлений на ранній стадії.
Інші корисні звички для літніх людей
Щоб ще більше поліпшити догляд за зубами у літніх людей, є й інші звички, які можна прищепити в повсякденному житті:
- Запобігання сухості в роті шляхом стимуляції слиновиділення за рахунок прийому солодощів без цукру або вживання твердої їжі.
- Не їжте липку їжу, яка може пошкодити зуби або протез.
- За можливості уникайте солодкої їжі, особливо перед сном.
- Обмежте або припиніть вживання тютюну та алкоголю.
- Постійно зволожуйте губи вазеліном або сонцезахисним кремом із какао.
- Лікуйте будь-які виразки в роті або виразки, які з’являються
- Зверніться до стоматолога, щоб якомога швидше позбутися проблем зі здоров’ям порожнини рота.